Z dzieckiem

Podróże z małym dzieckiem – potrzebne dokumenty [PORADNIK]

Dostajemy od Was coraz więcej zapytań o kwestie formalne i praktyczne podróżowania z małym dzieckiem. Dlatego ja, Iza, zacznę w kolejnych wpisach naświetlać interesujące Was tematy i mam nadzieję przekonać niezdecydowanych do częstszych wyjazdów ze swoimi pociechami. Dzisiaj piszemy o niezbędnych dokumentach.

O praktycznych stronach podróżowania z niemowlakiem możecie przeczytać we wpisie "Kiedy jedziesz na urlop z niemowlakiem.Survivalowy przewodnik". Z kolei miłośnikom jazdy bez trzymanki polecamy wpis, w którym podajemy przepis na to, jak radzić sobie w podróży  nie tylko z niemowlakiem, ale i z teściami.

Jeśli planujecie podróż poza granice Polski, musicie zadbać o odpowiedni dokument dla swojego dziecka. Przystąpienie do strefy Schengen oczywiście usprawniło przemieszczanie się pomiędzy państwami, ale nadal należy pamiętać o posiadaniu dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka.

Do wyboru macie: dowód osobisty lub paszport. Wybór dokumentu zależy od tego, dokąd zamierzacie podróżować. Jeżeli na razie ograniczacie się do Europy możecie spokojnie wybrać dowód osobisty, który wyrabia się bezpłatnie. Jest ważny przez pięć lat. Żeby go wyrobić potrzebnych jest obydwoje rodziców (jeżeli jedno z nich nie może się stawić osobiście, to konieczna jest pisemna zgoda poświadczona przez notariusza lub urząd gminy). Dziecko poniżej 5 lat nie musi przychodzic z rodzicami osobiście. Przy odbiorze jest już łatwiej – wystarczy jeden z opiekunów. Czas oczekiwania na dokument to 30 dni. Do dowodu potrzebujecie oczywiście zdjęcie dziecka.

Jeżeli zamierzacie podróżować trochę dalej i bardziej egzotycznie warto od razu wyrobić paszport. Ważny jest także na 5 lat. Oprócz zdjęć i zgody obojga rodziców (musicie się stawić osobiście), należy wnieść opłatę paszportową: dla dziecka do 13 lat to 30 zł, dla starszych 70 zł. Paszporty są ważne odpowiednio 5 lat dla dziecka do 13 lat i 10 lat, gdy jest ono starsze. Ile trzeba czekać? 30 dni, chociaż w naszym przypadku były to trzy tygodnie.

Helcia swój pierwszy paszport miała w wieku 10 tygodni, więc jak tylko poczujecie się dobrze i pewnie w nowych rolach podróżujcie wspólnie i realizujcie swoje marzenia. Będzie tak…

SAMSUNG CSC

….a potem tak 🙂

SAMSUNG CSC

PODOBAŁ CI SIĘ WPIS? POLUB NA FEJSBUKU, PODZIEL SIĘ Z INNYMI! 

You Might Also Like

4 komentarze

 • Odpowiedz
  korba
  21 marca, 2019 at 1:54 pm

  Nie tylko o tym. Pojawia się jeszcze jeden temat – https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/lokalizacja-osob/zegarek-z-gps-dla-dziecka I nie, wcale to nie jest przesada. Śmieszy mnie gadanie, że to przesada, bo to mówią zazwyczaj osoby, które nie mają dzieci albo nie wiedzą, jak wygląda sytuacja na wycieczkach. Mnóstwo ludzi i nawet jeśli jesteś bardzo ostrożny, to i tak dziecko może ci zniknąć z oczu. Moja koleżanka miała przez to sporo problemów. 

 • Odpowiedz
  Ulka
  3 maja, 2017 at 11:40 am

  Dokumenty to bardzo ważna sprawa. Trzeba zawsze pamiętać i sprawdzać nawet trzy razy jeśli zajdzie potrzeba.

 • Odpowiedz
  Darek
  28 kwietnia, 2015 at 10:26 am

  Często zdarza się też, że nawet jeśli nasza pociecha ma już dowód osobisty to nie nosimy go przy sobie, leży rzucony gdzieś głęboko w szufladzie i zapominamy zabrać go ze sobą na wakacje, dlatego my przypominamy naszym pasażerom podczas wsiadania do busa o potrzebnych do przekroczenia granicy dokumentach.

  • Odpowiedz
   weekendowi
   20 lutego, 2016 at 3:44 pm

   To prawda. Warto sprawdzić dokumenty wszystkich pasażerów, nawet tych najmniejszych:)

  Leave a Reply